« Lipanj 2021 »

Mjesec hrvatske knjige
Autor: Administrator , 18. 11. 2019.

Još jedna svečanost knjige je iza nas.

Tko god je želio, mogao je ući u taj svijet sazdan od slova i skriven među koricama brojnih knjiga koje mame na upoznavanje nedostižnih i nepoznatih nam svjetova.

Mjesec hrvatske knjige 2019. u školi smo obilježili prigodnom izložbom izabranih citata velikana pera o vrijednosti i značenju knjige i čitanja, na panou školske knjižnice.

S učenicima 4.d razreda i njihovom učiteljicom Marinom Spaić uključili smo se u nacionalni projekt za poticanje čitanja Čitajmo zajedno, čitajmo naglas: zaboravljene knjige, gdje svaki radni dan započinjemo zajedničkim čitanjem naglas odabrane knjige. Ove godine je to Ljubičasti planet Ante Gardaša. Na završnoj svečanosti projekta, povodom obilježavanja Međunarodnoga dana dječje knjige, 2. travnja(Andersenov rođendan), učenici će likovno izraziti svoj doživljaj pročitanoga.

Mjesec hrvatske knjige ove je godine bio posvećen glazbi, točnije 200 – toj obljetnici rođenja Vatroslava Lisinskoga. Nosio je naslov U ritmu čitanja.

Nacionalni kviz za poticanje čitanja, u organizaciji KGZ, već se tradicionalno rješava svake godine u našoj knjižnici. Odabrani učenici 8. razreda pročitali su zadane knjige na temu odrastanja i ispunili upitnike koji su online otišli do Gradske knjižnice, gdje je izabran pobjednik svake od škola koje su sudjelovale. Nas je na završnoj svečanosti Kviza u NSK predstavljala učenica 8. b razreda.

Sve naše aktivnosti samo su sitne kapi u moru događanja posvećenih knjizi i čitanju kojima vas pokušavamo navesti da što češće zaronite u tuđe svjetove, radosti i brige, ispisane na papiru.

Španjolska spisateljica Rosa Montero sažela je sve navedeno u kratku i lijepu misao:

…život ponekad nije dovoljan, no zato je tu knjiga…

Knjižničarke