Posjet Goethe Institutu

Autor: Administrator , 16. 12. 2019.

Posjet Goethe Institutu

U četvrtak 12.prosinac 2019. učenici 8.b i 8.c razreda u pratnji profesorice njemačkog jezika Ilke Šarac posjetili su Goethe Institut Kroatien. Ondje se održala radionica povodom 100. rođendana Bauhausa.

Što je uopće Bauhaus? Bauhaus je jedna on najranijih i najvažnijih visokih škola za umjetnost, dizajn, arhikteturu i primijenjenu umjetnost u Njemačkoj. Osnovao ju je arhitekt Walter Gropius u Weimaru 1919. godine. U Weimaru su se zadržali sve do 1925. godine, a nakon toga su se preselili u Dessau i ondje su se zadržali do 1932. godine. Njihova zadnja lokacija bila je Berlin. Ondje su se najkraće zadržali, samo godinu dana jer su se nacisti protivili njihovoj modernoj umjetnosti. Bauhausovci su bili protivnici nacizma te su htjeli modernizirati njemačko društvo.

Na početku posjeta imali smo predavanje o Bauhausu nakon kojega smo bili podijeljeni u tri skupine. Prva skupina su bili „arhitekti“. Oni su imali zadatak replicirati jedan od Bauhausovih radova. Druga skupina je kolaž tehnikom izrađivala plakat po želji, a treća skupina je mogla birati između toga da budu „digitalni arhitekti“ ili su se mogli baviti digitalnom tehnikom kolaža. Na kraju je svaka osoba  predstavila svoj rad. Oni učenici koji su bili bolji u njemačkom jeziku prezentirali su na njemačkom jeziku, a oni koji nisu toliko vješti u njemačkom jeziku mogli su prezentirati na hrvatskome jeziku. Učenici su se dobro snašli u odgovaranju na pitanja koja su postavljali voditelji radionice te su u radionicu donijeli vedar duh. Za sudjelovanje na radionici kao nagradu smo dobili bedž sa simpatičnim natpisima na njemačkom jeziku.

Radionica je bila jako zanimljiva i poučna uz dozu zabave. Učenici su s novostečenim znanjem i sretnim licima napustili Goethe Institut.

Anabela Mutnjaković