Erasmus+ KA201 projekt

Breaking the Poverty Taboo: Roles and Responsibilities of Education

Mnoga istraživanja pokazuju kako socio-ekonomski status učenika ima izrazit utjecaj na njihov socio-emocionalni razvoj, kao i na obrazovne ishode. S obzirom na to da učenici odrasli u socijalno i ekonomski depriviranim obiteljima nemaju iste uvjete za kognitivni i socio-emocijalni razvoj, dakle nemaju iste startne pozicije, je li prihvatljivo očekivati da će u trci zvanoj obrazovni sustav moći ravnopravno sudjelovati?

Dvogodišnjim projektom BRAVEdu, Breaking the Poverty Taboo: Roles and Responsibilities of Education, koji je započeo u rujnu 2017. godine, NEPC (Mreža centara za obrazovne politike) je uz pomoć Foruma za slobodu odgoja te drugih šest partnerskih škola i udruga iz četiri zemlje odlučio osnažiti škole za pružanje podrške učenicima nižeg socio-ekonomskog statusa kako bi ostvarili svoj puni potencijal u socio-emocionalnom razvoju te školskom uspjehu.

Naša škola je bila jedan od partnera u ovom projektu, a učiteljica Snježana Duić je sa svojim razredom sudjelovala u aktivnostima projekta.

Poseban je naglasak stavljen na istraživanje estonskog obrazovnog sustava, s obzirom na to da Estonija unatoč značajnom postotku stanovništva s prosječnim ili ispodprosječnim primanjima (čime je usporediva s drugim tranzicijskim zemljama koje sudjeluju u projektu), na PISA istraživanjima postiže izrazito visoke rezultate.

Organizirana je i ljetna škola od 2. do 6. srpnja 2018. godine u trajanju od 40 sati na kojoj su sudjelovale učiteljice Snježana Duić, Mirta Balog Lovreković, Marija Vidalina i Andrea Španićek.

Kao rezultat projekta nastao je priručnik „Kreativne ideje za ublažavanje posljedica siromaštva na djecu i mlade: aktivnosti za rad u školi“. U izradi priručnika je sudjelovala učiteljica Snježana Duić, a prevela ga je učiteljica Mirta Balog Lovreković. Priručnik se u digitalnom obliku nalazi na sljedećoj:

www.fso.hr/wp-content/uploads/2019/08/NEPC-Hand-Book_HR_web.pdf

Na kraju je naša škola sudjelovala i na međunarodnoj konferenciji Inclusive Education for All: From Policy to Action koja je održana 7. svibnja 2019. godine u Zagrebu. Na konferenciji je sudjelovala ravnateljica škole Renata Cindrić i Mirta Balog Lovreković koja je prezentirala program naše škole u sklopu radionice Adressing Socio-Economic Inequalities.

Više o projektu možete saznati na mrežnoj stranici NEPC-a http://www.edupolicy.net/ ili na facebook stranici projekta https://www.facebook.com/Braveduproject/.

autor: Mirta Balog Lovreković

« Svibanj 2021 »