Posjet učenika osmih razreda Vukovaru

Autor: Marija Šibenik, 30. 1. 2019.

Posjet učenika osmih razreda Vukovaru

U okviru Projekta: Posjet učenika osmih razreda Vukovaru u organizaciji Memorijalnog centra Domovinskog rata Vukovar, u razdoblju od 21.-22.01.2019. godine posjetili smo Vukovar. Na ovu dvodnevnu terensku nastavu predmeta povijest u Vukovaru otišli su učenicima 8.razreda i njihove razrednice, prof. Balog Lovreković, Birač, Slivar i Horvat te pedagoginja T. Žaper.

Smještaj je bio u Hostelu Dubrovnik koji se nalazi u sklopu Memorijalnog centra Domovinskog rata. Program je bio bogat i dojmljiv.

1. Prvi dan, odmah po dolasku u Vukovar održano je predavanje: „Domovinski rat“ i „Bitka za Vukovar“. Nakon ručka smjestili smo se u hostel, a u večernjim satima učenici su se uključili u ponuđeni fakultativni program: disko večer i gledanje utakmice rukometa.
  1. Drugi dan smo posjetili sve planirane memorijalne lokacije na širem području grada Vukovara: Mjesto sjećanja – Vukovarska bolnica 91, Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata i Masovnu grobnicu Ovčara, Spomen dom Ovčara, Župu sv. Filipa i Jakova, Borovo Commerce, Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, tkz: Groblje tenkova, Kukuruzni put – Put spasa, Velepromet, izložbene prostore Memorijalnog centra Domovinskog rata Vukovar.

Posjet učenika završio je drugog dana u poslijepodnevnim satima Školom mira i kvizom za učenike.

U Zagreb smo se vratili oko 20:30 sati.

Zajedno s nama bili su na terenskoj nastavi i učenici sa svojom pratnjom iz još nekoliko osnovnih škola.

Program je bio odlično organiziran. Dva vodiča su bila zadužena za nas a u muzejima i memorijalnim centrima imali smo stručno vodstvo koje nas je provelo kroz lokalitete.

Predavači koji su održavali predavanje bili su autentični, te su živo prenosili djeci i nama svoje znanje prožeto proživljenim iskustvima tijekom Domovinskog rata. Naši učenici (uz neke iznimke) su aktivno sudjelovali u programu, što više nekolicina se isticala dobrim poznavanjem onoga što se dešavalo u Vukovaru od kolovoza do studenog 1991. godine. Naše dvije učenice Veronika Pavić i Lucija Barbarić predstavljale su našu Školu sudjelujući u kvizu i uz burno navijanje naše škole, osvojile su treće mjesto.

Uvjerila sam se da su riječi poginulog novinara Siniše Glavaševića : Grad - to smo mi uistinu istina, jer grad Vukovar koji je 93% bio uništen od strane JNA i paravojnih postrojbi, budi se iz pepela, živi, i u njemu Vukovarci pišu i dalje svoju povijest. Neka rata više ne bude, ni među pojedincima ni među narodima, već živimo u miru!

« Svibanj 2024 »

Ispis statistike od 9. 12. 2010.

Ukupno: 207954

Link za e-Dnevnik